• Hirudoterapia - Leczenie pijawkami

Gabinet hirudoterapii profesjonalne zabiegi zdrowotne i kosmetyczne

Historia hirudoterapii

Zabieg polegający na przystawianiu pijawek, to stara, sprawdzona i nieszkodliwa metoda leczenia. Pierwsze wzmianki o jej zastosowaniu pochodzą sprzed przeszło 3 tysięcy lat, ze starożytnego Egiptu. Powszechnie stosowana była również w starożytnym Rzymie, Grecji oraz w Indiach.

Największe rozpowszechnienie stosowania pijawek nastąpiło w XIX wieku we Francji i na terenie Wysp Brytyjskich. Na wizyty domowe lekarze obowiązkowo zabierali ze sobą słoiki z pijawkami. Szpitale w Paryżu zużywały rocznie 60 mln pijawek.

Pijawki stały się wręcz modne. Nie dziwi więc fakt, że motyw pijawki pojawiał się na meblach, ubiorach a nawet biżuterii. Kobiety powszechnie zaczęły przystawiać sobie pijawki dla poprawienia urody, obowiązkowo w przededniu balu.

Hirudoterapia popularna była nie tylko w Europie. Słynące z elegancji japońskie gejsze swą niezwykle subtelną urodę zawdzięczły między innymi właśnie pijawkom.

Współcześnie hirudoterapia przeżywa na całym świecie prawdziwy renesans. Zyskuje coraz większe uznanie nie tylko wśród zwolenników tzw. terapii naturalnych lecz i wśród lekarzy medycyny konwencjonalnej. W 2005 roku Amerykańska Federacja ds. Żywności i Leków- FDA, uznała ją za oficjalną metodę leczenia. W Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych (ICD-9-CM) terapia pijawkowa znajduje się pod pozycją 99.991.

Galeria

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.